Pošiljam obvestilo o izobraževanju: zelišča v lokalni kulinariki. Lep pozdrav Irena Bartolič
02. mar 2017 ob 11:55
MALA ŠOLA »ZELIŠČA V KUHINJI« LOKACIJA in TERMIN: Eko TOČKA, Dekani, MAR – JUN 2017
Prvi cikel učnih delavnic na temo zeliščarskega vrtnarjenja nadgrajujejo s sklopom izobraževanj na temo spoznavanja in praktične uporabe zelišč v kulinariki.Za praktično uporabo zelišč je najprej pomembno dobro prepoznavanje rastlin (v vrtu ali v naravi), poznavanje njihovih osnovnih značilnosti in gojitvenih zahtev, v nadaljevanju pa tudi pravila njihove predelave, shranjevanja in ne nazadnje končne uporabe pri pripravi jedi. Ob vsem tem pa nas zelišča v kulinariki spodbujajo k raziskovanju in nam dopuščajo veliko ustvarjalnosti. Vsebinsko bo izobraževanje razdeljeno na dva sklopa s skupno šestimi delavnicami:
Spoznavanje zelišč 1 - predavanje, spoznavanje v vrtu in praktični del NEDELJA, 26.3.2017, 15.00-17.30 Spoznavanje zelišč 2- predavanje, spoznavanje v vrtu in praktični del NEDELJA, 9.4.2017, 15.00-17.30 Uporabna travniška zelišča- teren NEDELJA, 23.4.2017, 15.00-17.30
Nabiranje, predpriprava in shranjevanje zelišč- predavanje in praktični del NEDELJA, 7.5.2017, 15.00-17.30 Zeliščni pripravki in shranki - predavanje in praktični del NEDELJA, 21.5.2017, 15.00-17.30 Uporaba zelišč pri pripravi jedi – praktična delavnica z demonstracijo in degustacijo NEDELJA, 4.6.2017, 15.00-18.00
Na delavnicah se bodo prepletala in medsebojno dopolnjevala teoretična izhodišča s terenskimi ogledi, praktičnimi prikazi in delom. Tako bodo udeleženci pridobili čim bolj širok, pester in uporaben nabor informacij, znanj in veščin s področja poznavanja, gojenja, shranjevanja in praktične uporabe zelišč v kulinariki. Delavnice bodo potekale v manjši skupini 8-12 udeležencev, izvajale se bodo na Ekotočki v Dekanih, kjer je na voljo večnamenski prostor in oprema za izvajanje delavnic na prostem in v zaprtih prostorih (v primeru slabega vremena), sonaravni zeliščni vrt za spoznavanje rastlin in ponazoritev gojitvenih modelov, v neposredni okolici pa so tudi obsežni travniki, kjer bodo udeleženci spoznali naravno rastoča sezonska zelišča. Izobraževanje bo vodila Eva Bolčič, univerzitetna diplomirana inženirka krajinske arhitekture, zeliščarka s pridobljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) in ljubiteljska kuharica z večletnimi izkušnjami na področju vodenja kuharskih delavnic zdrave prehrane, zeliščarstva in zeliščnega kuhanja.
Možna je prijava na posamezen sklop delavnic (1 in 2), ki vključuje udeležbo na treh (3) delavnicah po predstavljenem programu. Cena za posamezen sklop treh delavnic znaša 60,00 € in vključuje strokovna predavanja in izvedbo delavnic, delovna gradiva, izdelke delavnic in degustacije.
Prijave zbiramo do 15.02.2017 ziroma do zapolnitve mest. Za dodatne informacije in prijave nas kontaktirajte na gsm 041 836 011 ali na el. naslov info@zdrav-podjetnik.si.
MALA ŠOLA »ZELIŠČA V KUHINJI« Kratka predstavitev delavnic in predavanj
Prvi sklop izobraževanja je namenjen spoznavanju gojenih in samoniklih zelišč, natančneje njihovemu prepoznavanju v naravi in na vrtu, gojitvenim zahtevam in poznavanju značilnih in dobrih naravnih rastišč ter širjenju vedenja o njihovi splošni uporabnosti.
Spoznavanje zelišč 1 in 2, 26.3 in 9.4 (15.00 do 17.30) Na prvih dveh delavnicah bo predstavljen izbor 8-10 najpogosteje uporabljanih in/ali lokalno značilnih zelišč, med katerimi naštejemo baziliko, majaron, origano, rožmarin, žajbelj, timijan, lovor in šetraj. Posamezno zelišče bo skozi preplet praktičnih prikazov, predavanj in skupinskega dela predstavljeno tako z vidika prepoznavanja, gojenja v vrtu in/ali nabiranja v naravi, predelave do končne uporabe v kulinariki. Udeleženci si bodo lahko pripravili potaknjence za samostojno vzgojo izbranih zelišč.
Uporabna travniška zelišča, 23.4 (15.00 do 17.30) Delavnica bo izvedena kot učni sprehod v naravi: skupina udeležencev se bo podala na travnike spoznavat uporabna travniška zelišča, ki jih je ravno v zgodnji pomladi največ oziroma so takrat najbolj primerna za kulinarično uporabo.
Drugi sklop delavnic bo osredotočen na uporabna znanja in veščine za pravilno nabiranje, shranjevanje in predelavo zelišč, ki so bistvenega pomena tudi za njihovo končno uporabo in uporabnost v kuhinji.
Nabiranje, predpriprava in shranjevanje zelišč, 7.5 (15.00 do 17.30) Na delavnici se bodo udeleženci skozi praktične prikaze in skupinsko delo seznanili s pravili in različnimi pristopi za nabiranje, predpripravo in shranjevanje zelišč, zato da bodo le-ta kar najbolj primerna za nadaljnjo kulinarično uporabo. Samo ustrezno nabrana in shranjena zelišča namreč ohranijo svoje senzorične, vidne in blagodejne lastnosti.
Zeliščni pripravki in shranki, 21.5 (15.00 do 17.30) Z zeliščnimi pripravki in shranki podaljšamo oziroma zamaknemo uporabnost zelišč tudi v čas, ko v naravi ali na vrtu niso na razpolago. Zeliščni pripravki in shranki pa so lahko tudi vselej uporaben dodatek jedem. Delavnica bo namenjena predstavitvi in praktičnemu prikazu različnih načinov izdelave zeliščnih pripravkov in shrankov, kot na primer zeliščne soli, aromatiziranega kisa in olja, zeliščne paste ipd.
Uporaba zelišč pri pripravi jedi, 4.6 (15.00 do 18.00) Kuhanje z zelišči bo izziv zadnje delavnice. Zelišča bomo pripravili kot glavno sestavino jedi ali pa jih bomo uporabili kot začimbe in dodatek jedem. Prijetno druženje bomo tako zaokrožili s skupno zeliščno gostijo.
Mnenja (1)
Pošiljam obvestilo o izobraževanju: zelišča v lokalni kulinariki. Lep pozdrav Irena Bartolič 02. mar 2017 ob 11:55
MALA ŠOLA »ZELIŠČA V KUHINJI«
LOKACIJA in TERMIN: Eko TOČKA, Dekani, MAR – JUN 2017
Prvi cikel učnih delavnic na temo zeliščarskega vrtnarjenja nadgrajujejo s sklopom izobraževanj na temo spoznavanja in praktične uporabe zelišč v kulinariki.Za praktično uporabo zelišč je najprej pomembno dobro prepoznavanje rastlin (v vrtu ali v naravi), poznavanje njihovih osnovnih značilnosti in gojitvenih zahtev, v nadaljevanju pa tudi pravila njihove predelave, shranjevanja in ne nazadnje končne uporabe pri pripravi jedi. Ob vsem tem pa nas zelišča v kulinariki spodbujajo k raziskovanju in nam dopuščajo veliko ustvarjalnosti.
Vsebinsko bo izobraževanje razdeljeno na dva sklopa s skupno šestimi delavnicami:
Spoznavanje zelišč 1 - predavanje, spoznavanje v vrtu in praktični del NEDELJA, 26.3.2017, 15.00-17.30
Spoznavanje zelišč 2- predavanje, spoznavanje v vrtu in praktični del NEDELJA, 9.4.2017, 15.00-17.30
Uporabna travniška zelišča- teren NEDELJA, 23.4.2017, 15.00-17.30
Nabiranje, predpriprava in shranjevanje zelišč- predavanje in praktični del NEDELJA, 7.5.2017, 15.00-17.30
Zeliščni pripravki in shranki - predavanje in praktični del NEDELJA, 21.5.2017, 15.00-17.30
Uporaba zelišč pri pripravi jedi – praktična delavnica z demonstracijo in degustacijo NEDELJA, 4.6.2017, 15.00-18.00
Na delavnicah se bodo prepletala in medsebojno dopolnjevala teoretična izhodišča s terenskimi ogledi, praktičnimi prikazi in delom. Tako bodo udeleženci pridobili čim bolj širok, pester in uporaben nabor informacij, znanj in veščin s področja poznavanja, gojenja, shranjevanja in praktične uporabe zelišč v kulinariki.
Delavnice bodo potekale v manjši skupini 8-12 udeležencev, izvajale se bodo na Ekotočki v Dekanih, kjer je na voljo večnamenski prostor in oprema za izvajanje delavnic na prostem in v zaprtih prostorih (v primeru slabega vremena), sonaravni zeliščni vrt za spoznavanje rastlin in ponazoritev gojitvenih modelov, v neposredni okolici pa so tudi obsežni travniki, kjer bodo udeleženci spoznali naravno rastoča sezonska zelišča.
Izobraževanje bo vodila Eva Bolčič, univerzitetna diplomirana inženirka krajinske arhitekture, zeliščarka s pridobljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) in ljubiteljska kuharica z večletnimi izkušnjami na področju vodenja kuharskih delavnic zdrave prehrane, zeliščarstva in zeliščnega kuhanja.
Možna je prijava na posamezen sklop delavnic (1 in 2), ki vključuje udeležbo na treh (3) delavnicah po predstavljenem programu. Cena za posamezen sklop treh delavnic znaša 60,00 € in vključuje strokovna predavanja in izvedbo delavnic, delovna gradiva, izdelke delavnic in degustacije.
Prijave zbiramo do 15.02.2017 ziroma do zapolnitve mest. Za dodatne informacije in prijave nas kontaktirajte na gsm 041 836 011 ali na el. naslov info@zdrav-podjetnik.si.
MALA ŠOLA »ZELIŠČA V KUHINJI«
Kratka predstavitev delavnic in predavanj
Prvi sklop izobraževanja je namenjen spoznavanju gojenih in samoniklih zelišč, natančneje njihovemu prepoznavanju v naravi in na vrtu, gojitvenim zahtevam in poznavanju značilnih in dobrih naravnih rastišč ter širjenju vedenja o njihovi splošni uporabnosti.
Spoznavanje zelišč 1 in 2, 26.3 in 9.4 (15.00 do 17.30)
Na prvih dveh delavnicah bo predstavljen izbor 8-10 najpogosteje uporabljanih in/ali lokalno značilnih zelišč, med katerimi naštejemo baziliko, majaron, origano, rožmarin, žajbelj, timijan, lovor in šetraj. Posamezno zelišče bo skozi preplet praktičnih prikazov, predavanj in skupinskega dela predstavljeno tako z vidika prepoznavanja, gojenja v vrtu in/ali nabiranja v naravi, predelave do končne uporabe v kulinariki. Udeleženci si bodo lahko pripravili potaknjence za samostojno vzgojo izbranih zelišč.
Uporabna travniška zelišča, 23.4 (15.00 do 17.30)
Delavnica bo izvedena kot učni sprehod v naravi: skupina udeležencev se bo podala na travnike spoznavat uporabna travniška zelišča, ki jih je ravno v zgodnji pomladi največ oziroma so takrat najbolj primerna za kulinarično uporabo.
Drugi sklop delavnic bo osredotočen na uporabna znanja in veščine za pravilno nabiranje, shranjevanje in predelavo zelišč, ki so bistvenega pomena tudi za njihovo končno uporabo in uporabnost v kuhinji.
Nabiranje, predpriprava in shranjevanje zelišč, 7.5 (15.00 do 17.30)
Na delavnici se bodo udeleženci skozi praktične prikaze in skupinsko delo seznanili s pravili in različnimi pristopi za nabiranje, predpripravo in shranjevanje zelišč, zato da bodo le-ta kar najbolj primerna za nadaljnjo kulinarično uporabo. Samo ustrezno nabrana in shranjena zelišča namreč ohranijo svoje senzorične, vidne in blagodejne lastnosti.
Zeliščni pripravki in shranki, 21.5 (15.00 do 17.30)
Z zeliščnimi pripravki in shranki podaljšamo oziroma zamaknemo uporabnost zelišč tudi v čas, ko v naravi ali na vrtu niso na razpolago. Zeliščni pripravki in shranki pa so lahko tudi vselej uporaben dodatek jedem. Delavnica bo namenjena predstavitvi in praktičnemu prikazu različnih načinov izdelave zeliščnih pripravkov in shrankov, kot na primer zeliščne soli, aromatiziranega kisa in olja, zeliščne paste ipd.
Uporaba zelišč pri pripravi jedi, 4.6 (15.00 do 18.00)
Kuhanje z zelišči bo izziv zadnje delavnice. Zelišča bomo pripravili kot glavno sestavino jedi ali pa jih bomo uporabili kot začimbe in dodatek jedem. Prijetno druženje bomo tako zaokrožili s skupno zeliščno gostijo.
Dodaj komentar za San Marco